اخبار, زراعت, معاونت کشاورزی, مقالات

تحقق جهش تولید و تأمین امنیت غذایی بواسطه تولید کلزا در مزارع موقوفه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام

به گزارش پایگاه خبر اقتصادی آستان مقدس، در سال جهش تولید و در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، موسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه اقدام به کشت محصول استراتژیک کلزا در سطح ۱۸۰ هکتار نموده است.

به گفته مدیر عامل موسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه آقای ابراهیم اسلام پناه: تولید کلزا را به عنوان یکی از اقدامات قابل تقدیر معاونت بهره‌برداری و توسعه کشاورزی در سال جهش تولید دانست و گفت: در موسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه، با تولید محصولات غذایی و بیشینه‌سازی ظرفیت کشت موقوفات، به دنبال تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از طریق رفع وابستگی کشور در تامین امنیت غذایی مردم هستیم.

تولید محصول کلزا، علاوه بر رفع نیاز اساسی جامعه به تولید دانه‌های روغنی و پاسداری از امنیت غذایی کشور، موجب حفظ تناوب زراعی در زمین‌های کشاورزی می‌شود. در دانش کشاورزی، کشت این محصول استراتژیک، به عنوان پیش گیاه تولید گندم مورد توجه است؛ به طوری که علاوه بر باروری و حاصل‌خیزی خاک، زمینه‌ساز کنترل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز بوده و از آن به عنوان گیاه چرخه‌شکن نام برده میشود.

در سال جهش تولید، آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام، با تلاش مستمر و دلسوزانه‌ی کارشناسان وکشاورزان، موفق به تولید ۵۲۰ تن دانه‌های روغنی کلزا در سطح ۱۸۰ هکتار از اراضی موقوفه شده است که با برنامه‌ریزی مسئولین امر، جهت ارسال به کارخانه‌جات روغن‌گیری، تحویل سازمان تعاون روستایی می‌گردد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *