اخبار, اخبار کشاورزی, معاونت کشاورزی

عملیات برداشت گندم از مزارع موقوفه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام

ابراهیم اسلام‌پناه خبرداد؛

کاشت گندم در ۴۳۰ هکتار از مزراع موقوفه آستان قم

 

مدیر عامل مؤسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه از تلاش خادمان آستان مقدس بانوی کرامت در این مؤسسه برای کاشت و مراقبت اصولی از محصول راهبردی گندم یاد کرد و گفت: ۴۳۰ هکتار از مزارع موقوفه آستان مقدس در بخش کشاورزی معصومیه و فاطمیه زیر کشت گندم است.

به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، ابراهیم اسلام‌پناه طی گفت‌وگویی با اشاره به اینکه گندم به عنوان یکی از اصلی‌ترین اقلام در سبد غذایی بشر و اساسی‌ترین محصول در الگوی غذایی ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است اظهار کرد: همواره در سیاست‌‌های مربوط به بخش کشاورزی، گندم محور اصلی بوده است.

 

وی اضافه کرد: امروزه با توجه به رشد روزافزون جمعیت و نقش عمده‌ای این محصول راهبردی در بازار بین‌الملل در تأمین انرژی و پروتئین مورد نیاز جوامع بشری، دستیابی به خود کفایی از طریق افزایش تولید و توسعه‌ی پایدار گندم، اهمیت بیشتری پیدا کرده است

 

مدیر عامل مؤسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه خاطرنشان کرد: این مؤسسه در سال تولید و پشتیبانی و مانع زدایی، اقدام به کاشت و مراقبت اصولی از این محصول زراعی، در سطح ۴۳۰ هکتار از مزارع موقوفه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام در بخش‌های کشاورزی معصومیه و فاطمیه کرده است.

وی ادامه داد: در سال جاری مؤسسه فرهنگی اقتصادی زائر کریمه، با تشکیل کمیته‌های فنی در زمینه انتخاب بهترین زمان کشت، نوع بذر، شیوه کشت، تغذیه اصولی وکنترل آفات، بیماری‌ها وعلف‌های هرز، ارتقاء بهره‌وری محصولات زراعی، به ویژه گندم را در اولویت اقدام قرار داده است.

اسلام‌پناه تاکید کرد: غنی شدن گندم تولیدی با عناصر ریز مغذی مثل آهن و روی، تولید بذر در طبقات مادری وگواهی، کیفیت بالای محصول نهایی، رعایت غبطه وقف از طریق ارتقاء بهره‌وری موقوفات با توجه به نیات واقفین و تامین بخش قابل توجهی از نیاز استان به گندم، از جمله مزایای تولید این محصول زراعی در موسسه است.

وی ادامه داد: عملیات برداشت گندم در مزارع موقوفه، از ۱۰ خرداد دنبال شده است، هر چند شاهد کاهش نزول رحمت الهی و خشکسالی در بهار ۱۴۰۰ بوده اما با تدبیر و تلاش کارشناسان وکشاورزان، حفظ حداکثری تولید در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته را رقم زده‌ایم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *