پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در menu_set_active_trail() (خط 2405 در /home/zaerkrmh/domains/zaer-karimeh.ir/public_html/includes/menu.inc).

تحلیل وضعیت چاپخانه زائر و توجیه اقتصادی

 
مقدمه:
در این مبحث سعی گردیده با استفاده از آمار و نظر  کارشناسان وضعیت چاپخانه زائر وابسته به آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علتها مورد تحلیل و بررس قرار گیرد تا بتوان فرایند را طراحی نمود كه سازماندهی وضعیت موجود نیز طراحی گردد و در فازهاي مختلف عملیاتی شود.

علل وجودي:
همانگونه كه مستحضر هستید در فرایند نشر سه مرحله اصلی نقش اساسی دارند.
    تهیه محتوا (اصطلاحا ماكت كار).
    تولید محتوا (تکثر و با چاپ انبوه)
    توزیع
در طول هر يك از اين مراحل، فرايندها متعدد باید اتفاق افتد تا خروجی نهائی، با كيفيت خوب، قیمت تمام شده مناسب و .... رقم بخورد.

مرحله تولید:
در فرایند نشر کتاب مرحله تولید شامل 5 بخش زير مي‎باشد.
    دریافت مجوزهای لازم از ارگانهای ذي‎ربط.
    لیتوگرافی.
    تهیه مواد اوليه(بیشتر کاغذ)
    چاپ
    صحافی(شامل برش، تا کردن فرمهای و بسته بندی)

وجود چاپخانه در بخش تولید: به سه شکل مي تواند مفید باشد.
    كم شدن قیمت تمام شده‎ي کتاب.
    ارتقاء كيفيت تولید.
    سهل الوصول بودن و تسريع در فرآيند تولید.

 

كم شدن قیمت تمام شده‎ي کتاب
يكي از آسيب‎هاي فرایند نشر کتاب در كشور ما هزينه بالاي تولید کتاب است.
در طول فرایند نشر مرحله تولید نقش اساسي در ميزان قیمت تمام شده کتاب دارد. در صورت حضور مستمر و فعال در اين عرصه مي‎توان قیمت لیتوگرافی، کاغذ، چاپ و ... در نهايت صحافی را كنترل نمود.

ارتقاء كيفيت تولید
استفاده از جوهر مرغوب و کاغذ با کیفیت و داشتن دقت در تولید و دلسوزی، فاکتورهای است که برای ارتقاع کیفیت تولید می‎توان نام برد.

سهل الوصول بودن و تسريع در فرآيند
خلف وعده‎ها بعضی از چاپخانه‎داران انرژي زيادي از ناشران صرف مي‎نمايد. و معمولاً ناشرين هزينه حق التعجيل زيادي را در طول فرایند تولید پرداخت مي‎نمايند، كه قاعدتاً انتشارات آستان مقدس نيز از اين قضيه مستثني نيست.

حال با توجه به ويژگيها و امتيازاتي كه وجود يك چاپخانه براي آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها مي‎تواند داشته باشد باید به سوالات زير پاسخ داد. و براي رفع مشكل به راه حل و جوابي منطقي و عملي رسيد.
    چرا چاپخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها نه تنها نتوانسته، است از اين فرصت استفاده نمايد، بلكه به علت مفيد نبودن به تعطيلي كشيده شده است حال آنكه چاپخانه داران در كنار صنوف پر سود ديگر، سرمايه دار محسوب مي‎شوند و هر روز به سرمايه آنان اضافه مي‎گردد ولي چاپخانه حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها تعطیل است!

    چگونه چاپخانه‎اي با بهره‎وري بهينه داشت؟

 

 

طرح توجيه اقتصادي چاپخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها
اصولاً در طرح‎هاي اقتصادي به يك عامل اصلي اشاره مي‎شود و آن وجود مشتريان(اعم از بالقوه و بالفعل) مي‎باشد. در راه‎اندازي چاپخانه با عنايت به ابرازهاي جذب مشتري مانند تبليغات، بازاريابي، نوآوري، كيفيت مطلوب و روش‎هاي مختلف ديگر مي‎بايست كار حداقل 50 درصد ظرفيت ماشين آلات چاپخانه موجود و يا مطالعات ميداني اوليه مبني بر وجود مشتري يا تقاضا براي تامين ظرفيت مذكور صورت پذيرفته باشد و حتي در صورت امكان رايزاني‎هاي جذب مشتري انجام شده باشد. يا به قولي مي‎بايست سوال يك چاپخانه چه تيراژ كار تولید كند تا بتواند از بعد اقتصادي توجيه پذير باشد.

در محلي مانند آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها با حجم توليدات و منشورات زياد علاوه بر بحثي كه در بالا به آن اشاره شد مي‎بايست چاپخانه در شئون ذيل نيز مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.
    مديريت(برنامه‎ها، سياست‎ها:)
راهبردها، تخصص، نوآوري و خلاقيت، تبليغات، نحوه مشاركت و پرداخت‎هاي عوامل انساني و ...
    امكان سنجي سخت افزاري:
(طراحي سيستم و مشخص شدن نوع ماشين آلات مورد نياز)
3. نيروي انسانی:
فنی و مجرّب

مديريت:
بحث بخش مديريت كه همه به آن واقفند در اين مجال نمي‎گنجد وليكن حتي اگر چاپخانه داراي مديريت قوي و پويايي باشد؛ نكته مهم و كليدي كه خود مسئله مهمي در بخش مديريت چاپخانه به شمار مي‎رود مديريت تولید بازاريابي 50 درصد ظرفيت باقيمانده چاپخانه است.
باذكر اين نكته نقش مديريت در چاپخانه كاملاً ملموس مي‎گردد.

 

امكان سنجي سخت افزاري:
به عنوان مثال در امكان سنجي سخت افزاري و طراحي سيستم مي‎بايست در آماري ميزان منشورات و تولید كتب توسط انتشارات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها در يك بازده زماني مشخص برآورد شود.
طبق اين آمار و تجميع آن با پيش بيني سفارشات خارج از مجموعه بر اساس استفاده از ظرفيت 50 درصدي ماشين آلات انتخاب و تهیه مي‎شوند.
    طراحي سيستم و انتخاب سخت افزار (ماشين آلات چاپ، دستگاه صحافی مکانیزه، دستگاه برش، دستگاه تا كن و ....) در چاپخانه‎هاي صنعتي كه رويكرد چاپخانه سودآوري محض است و مبحث بسته‎بندي نيز مطرح مي‎گردد با مجموعه‎هايي مثل آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها كه تولید کتاب در اولويت برنامه‎هاي آنهاست متفاوت است كه مي‎بايست به آن توجه كرد. به عنوان مثال در چاپخانه صنعتي وجود دستگاه‎هاي سلفون، يووي، يووي موضعي، دايكات، لترپرس، ترتيب كن آنلاين، جلدگذار سخت و يا حتي ماشين آلات چاپي كه کاغذ با گرماژ بالا بتواند چاپ كند مورد بحث قرار مي‎گيرد.
    در اين مرحله انتخاب ماشين آلات و مدل و كارخانه سازنده مورد بررسي قرار مي‎گيرد. همانطور كه مطرح شد اگر سبك كار تولید کتاب باشد يك دستگاه ماشين چاپ GTO چهار رنگ هايدلبرگ يكي از مناسب‎ترين ماشين آلات جهت چاپ جلد کتاب و پوسترها مي‎باشد.
    در قسمت صحافی دستگاه ترتيب كن و جلدگذار چسب گرم مولرمارتيني مدلي است كه امتحان خود را پس داده است و مدل‎هاي قديمي آن در چاپخانه‌ها و صحافي‎ها سالهاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد.
    البته با عنايت به تعداد ماشين چاپ و تاكني باید دستگاه ترتيب انتخاب گردد كه ظرفيت زياد و كاذبي را به وجود نياورد.
    در مبحث جلد سخت نيز كمپاني كلبوس يكي از معتبرترين سازندگان است كه صد البته سيستم جلد سخت علاوه بر ترتيب ملزوماتي از قبيل دستگاه دوخت با سرعت قابل رقابت با دستگاه را نيازمند است.

نيروي انساني
در برآوردهاي مالي يك چاپخانه علاوه بر محاسبه سخت افزاري، نيروي انساني موثر نيز مورد محاسبه قرار خواهد گرفت كه هر كدام از ماشين آلات به چند نفر اپراتور نيازمند است و در مجموع يك چاپخانه به چه تعداد پرسنل و چه تخصص‎هايي و به چه شيوه‎اي در تعامل نياز دارد.
نتيجه:
چاپخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومهسلام الله عليها اگر بتواند در سه حوزه زير با كارشناسي و تدبير خوب عمل نمايد، قطعاً مي‎تواند هم از بعد اقتصادي و هم از بعد فرهنگي موفق باشد.                           انشاء الله

دستگاه‎های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید قوی چاپخانه زائر
ردیف    عنوان دستگاه    تعداد    نیروی انسانی نیازمند    شرکت سازنده    توضیحات
        دستگاه ماشين چاپ دو رنگ پشت و رو زن    1عدد    2نفر       ZP هايدلبرگ    در دو سایز 50×70 و 70×100
        دستگاه ماشين چهار رنگ    1 عدد    1 نفر    چی هایدلبرگ 4 رنگ SM 74    --
        دستگاه ترتيب كن    1عدد    1 نفر    كمپاني مولرمارتيني    --
        جلدگذار چسب گرم     1عدد    1 نفر    كمپاني كلبوس    --

امکانات مورد نیاز برای راه اندازی مجدد چاپخانه زائر با خط تولید معمولی
ردیف    عنوان دستگاه    تعداد    نیروی انسانی نیازمند    شرکت سازنده    توضیحات
        دستگاه ماشين چهار رنگ   GTO    1 عدد    2 نفر    چی هایدلبرگ 4 رنگ SM 74    --

پیش بینی درآمد مالی، فقط با ماشین آلات موجود:
 
    درآمد
(بین 8 تا 9 میلیون تومان) در ماه
    هزینه
50% درآمد (بین 4 تا 5/4 میلیون تومان) در ماه
    سوخت
10% درآمد(بین 800 تا 900 هزار تومان) در ماه
    میانگین درآمد
(بین 5/3 تا 4 میلیون تومان) در ماه