پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در menu_set_active_trail() (خط 2405 در /home/zaerkrmh/domains/zaer-karimeh.ir/public_html/includes/menu.inc).

پرورش ماهی در کنار کار کشاورزی یکی از روشهای استفاده بهینه از منابع آبی است که ضمن اشتغال زایی و فایده اقتصادی موجب غنی سازی آب کشاورزی و افزایش محصولات زراعی و باغی خواهد شد. بطوریکه انتقال این پساب میزان مصرف کودهای شیمیایی را تا حدودی کاهش و این موضوع از نظر زیست محیطی دارای ارزش می باشد. بطوریکه طبق بررسیهای بعمل آمده به ازای هر تن غذای داده شده به ماهی، 300 کیلوگرم در مصرف کودهای شیمیایی صرفه جویی می شود. و از طرفی آبزیان بعنوان غذای سلامتی به دلیل برخورداری از کالری و پروتئین بالا(11 تا 24 درصد) و همچنین وجود چربی غیر اشباغ که مصرف مداوم آن باعث کاهش چربی و کلسترول خون می گردد، اهمیت بسزایی در جیره غذایی دارد.

ماهی منبع خوبی از نظر املاحی نظیر کلسیم،‌ فسفر، آهن و ویتامین A و D می باشد و اثر آن در درمان بسیاری از بیماریها به اثبات رسیده است.

فعالیت شیلات موسسه با افتتاح و بهره برداری طرحهای موسسه توسط وزیر محترم جهاد کشاورزی در سال 1393 آغاز گردید. و هم اکنون پرورش و تولید ماهی قزل آلا در استخر موقوفه شریف آباد با ظرفیت 30 تن در سال و تولید و پرورش ماهی کپور با ظرفیت 20 تن در سال در حال فعالیت است.

مشخصات عمومی و فنی پروژه:

استخر دومنظوره موقوفه شریف آباد:

شامل استخر بزرگ با پوشش ژئوممبران و 3 عدد استخر کوچک و حوضچه صید و برج هواده

مشخصات عمومی: استخر خاکی مخروطی دایره و سه عدد استخر گرد با یک کانال صید.

مشخصات استخر بزرگ: دایره ای به قطره 83 متر به شکل مخروط ناقص به عمق 5/3 متر و عرض باند متوسط 6 متر با زیرسازی خاک کوبیده شده در لایه های 15 سانتیمتری با تراکم حداقل 90 درصد.

عرصه: 10000 مترمربع

متراژ استخرهای کوچک، 50 مترمربع

تعداد: 3

عمق: 2 متر

مشخصات کانال صید: کانال به طول 15 متر و عرض 4 مترو به عمق 2/2 متر

مشخصات سازه ای حوضچه ها و روغن گیر:

زیرسازی: سنگ چینی + شفته آهک

فنداسیون: نواری

اسکلت: دیوار باربر

ایزولاسیون: نانوزایکوسیل(زایکوپرایمر) + ایزوگام

دیوارها: آجر فشاری

نماسازی کف و بدنه: اندود ماسه سیمان و سیمان سفید

ظرفیت اسمی تولید: 30 تن در طول یکسال بهره برداری